Wykorzystanie płyt magnezowych przy obrabianiu otworów drzwiowych i okiennych

July 12, 2016

Podczas budowy nowych domów, konstrukcji, remontu i modernizacji istniejących obiektów wykorzystanie nowoczesnych materiałów budowlanych pozwala szybko i w wysokiej jakości wykonywać każdą budowlaną i wykończeniową pracę.

Wszechstronny materiał jakim jest płyta magnezowa używany jest zarówno dla robót wewnętrznych (płyta typu “Standart” i “Premium”), jak i zewnętrznych (“Fasad”).

Wśród materiałów używanych do wykonania szpalet, najczęściej wykorzystane są płyty magnezowe, płyty gipsowe, płyty MDF, zaprawa cementowa (z dodatkiem perlitu), jak również drewno.
 
Proces technologiczny wykonania okiennej (drzwiowej) szpalety z płyty magnezowej wymaga wykonania kilku istotnych operacji. Zrealizować to na obiekcie budowlanym można z pomocą profesjonalnych budowniczych lub we własnym zakresie. Najważniejszym warunkiem jest spełnienie technicznych wymagań przy instalacji płyty magnezowej i kierowanie się pewnymi zaleceniami, które są opisane na naszej stronie internetowej.
 
Technologia wykonania szpalet z materiałów płytowych, czy z płyt gipsowych w wielu aspektach jest podobna do technologii z płytami magnezowymi. Jednak niewątpliwą zaletą płyty magnezowej są jej właściwości mechaniczne i funkcjonalne cechy, które pomogą zwiększyć wydajność izolacji cieplnej i akustycznej, odporności na wilgoć i antyseptyczność. Ta ostatnia właściwość jest szczególnie istotna dla konstrukcji szpalet, ponieważ składniki płyty magnezowej zapobiegają powstawaniu pleśni i grzybów, których jest trudno uniknąć przy użyciu innego materiału.
 
Kolejność operacji przy instalacji stoków jest w następujący sposób:
– Przygotowanie otworów okiennych do ustawienia szpalet z płyty magnezowej;
– Oznakowanie miejsc przyłączenia do okiennego bloku i przymocowania startowego profilu;
– Przygotowanie (cięcie) części płyty magnezowej, a następnie obróbka powierzchni płyty i pokrycie na końcach warstwą gruntującą głębokiej penetracji;
– Przygotowanie roztworu kleju dla przymocowania płyty magnezowej do istniejącej powierzchni otworu okiennego;
– Montaż części z magnezowej płyty do bazowej płaszczyzny przy pomocy kleju;
– Wypełnienie szczelin między płytami magnezowymi i bazową płaszczyzną
– Instalacja ochronnych perforowanych narożników, a następnie wyrównanie powierzchni szpachlówką magnezową ;
– Wykończenie (malowanie) powierzchni szpalety.
 
Jak pokazuje praktyka wykonywania szpalet, są niuanse w wykonywaniu niektórej czynności. Jeśli odległość projektowanej powierzchni szpalety jest duża od płaszczyzny bazowej otworu okiennego, stosuje się warstwę materiału izolacji cieplnej. Izolacja cieplna jest zamocowana najpierw do powierzchni płaszczyzny bazowej za pomocą klejowego roztworu, który musi być odpowiedni dla danego materiału izolacyjnego, a następnie tym samym roztworem montuje się płytę. Przy wykonaniu szpalet z płyty magnezowej razem ze systemem wewnętrznej izolacji cieplnej, przymocowanie krajów płyty do ramy, wykonuje się za pomocą wkrętów samogwintujących z powłoką ochronną.
 
Korzystając z materiałów wysokiej jakości, jakimi są płyty magnezowe otrzymują Państwo doskonałe wykończenie wnętrza waszego domu lub biura, które może cieszyć oko przez dziesięciolecia.